...Veni, vidi, cookie...

Adventní věnec

29. listopadu 2008 v 23:13 | Terezka |  Reportage
Jediný zvyk, který mě na vánocích, kromě zdobení perníčků, baví, je vití adventního věnce a jeho zdobení. Každý rok jej dělám jiný. Letos bych na něj s radostí vetkla stužku s nápisem: "Spi sladce" :)

Míváte také doma věnce? Kupujete již ozdobené, zelené nebo jej motáte sami? Zapalujete každou neděli jednu svíčku nebo všechny najednou?

Než začneme, pěkně se posilníme. Měla jsem chuť na topinky, ale mám panickou hrůzu ze smažení, vadí mi pak ten smrad prostě. I když digestoř jede na plný výkon a okna jsou dokořán, nemohu se zbavit pocitu, že tu bude cítit jakékoli jídlo ještě minimálně týden. Schnytlik ale řekla, že topinky voní a nesmrdí, takže za to může ona :)
Bohužel jsem nesehnala vázací drát (já ho tedy nesháněla, myslela jsem, že jej mám, ale neměla), tak jsem použila bavlnku a vůbec mi to nevadilo.
Jednotlivé větve (já jedli) nastříháme a postupně obkládáme korpus.
Obmotáváme bavlnkou/drátkem a postupujeme dokola (jak jinak u věnce, že...třeba do kosočtverce by to také šlo:)
A jsme ve finále...
Připevníme svíčky, já používám napichovací podstavce, je to bez práce. Kde jsou ty doby, kdy jsem nahřívala hřebíky devadesátky držíc je v kombinačkách....
Ozdobíme dle libosti, já jsem původně chtěla nějaké přírodniny, ale bylo a je spousta jiných věcí na práci a navíc, ne všichni nesou návštěvy lesů, vod a strání libě, že... Takže jsou využila svých pokladů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 schnytlik schnytlik | Web | 29. listopadu 2008 v 23:30 | Reagovat

Je parádní! A topinky byly taky super, ne?! A voněj, viď?

2 Terezka Terezka | 30. listopadu 2008 v 9:23 | Reagovat

Jo!!! Myslím, že na ně teď bude docházet častěji, je potřeba kompenzovat ty sladkosti. Nejlépe česnekem (a vínem:)

3 schnytlik schnytlik | Web | 1. prosince 2008 v 10:01 | Reagovat

Tak o tom žádná :D

4 Hana Hana | 1. prosince 2008 v 21:36 | Reagovat

Ahoj Terezko,

krásný věneček, jen co je pravda. A vlastnoručně vyrobený, tak ten potěší dvojnásob! K topince nemám slov, hned bych ji zblajzla, bez ohledu na to, kolik je hodin :))

A teď k Tvému dotazu.

Když slavím Vánoce u rodičů, tedy asi bych měla napsat, když jsem coby svobodná, pak i vdaná, ale stále bezdětná, slavívala u rodičů, adventní věnce vyráběla maminka. Má k tomu jaksi blízko, coby bývalá učitelka výtvarné výchovy a nyní nadšená keramička.

Proto i "naše" věnečky zdobívaly keramické ozdoby, spolu se sušeným ovocem--jablíčky, pomeranči.

Loni, první Vánoce v naší režii, tedy mé a Elka, jsem adventní věnec koupila. Malinkatý, protože máme malinkatý stoleček (velký jídelní byl vyčleněn na cvičivku Vojty a přebalování a i když už necvičíme, stůl už se jídelním nestal---to bude na našich nástupcích vrátit ho k původnímu užití). Takže kromě 4 svíček měl asi jen dvě maličké ozdůbky, ale byl náš anyways!

Letos, jak víš, jsem neodolala a vyrobila si v kurzu skandinávský věnec, kterému kromě větviček, šišek a několika ozdob (stužka, korálky a hvězdičky) v barvě letošních Vánoc--tedy bílé a tradičně červené, vévodí malý dřevěný sobík!

A co se zapalování svíček týče? Odjakživa je zapalujeme postupně, tzn. první adventní neděli jednu první svíčku (výběr je libovolný), druhou neděli dvě svíčky atd.

Na Štědrý den zapálíme u večeře svíčky všechny a většinou necháme dohořet.

Jen jednou jsme málem vyhořeli a málem to na životě odnesl i náš koreláček Fililin. Ustál to a dožil se uctyhodného věku.

Vánoce mám taky moc ráda pro ty jedinečné vůně a atmosféru.

Živý stromeček, pohádky, vánočka, cukroví, rybí polévka, kapr s bramborovým salátem, koledy, zvonek ohlašující příchod Ježíška a rozbalování dárků...tohle vše s láskou předám našim holčičkám. A už se těším na jejich rozzářená očka.

Dnes to začalo prvním políčkem na jejich adventních kalendářích...

5 primula primula | Web | 5. prosince 2008 v 13:14 | Reagovat

Česnek, topinky i jedle voní až sem. Moc pěkné povídání a hezky napsané. Podívej se na můj blog, máme podobnou krevní skupinu. Srdečně zdravím a přeji mnoho pohody.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama