...Veni, vidi, cookie...

Esterházy torta

4. ledna 2009 v 21:56 | Blondýna |  Blondýna peče
Tak jsem si řekla, že zase něco upeču. Nechtělo se mi dělat něco složitého, neměla jsem moc času, tak jsem si sedla k počítači, respektive si počítač položila na klín (i monitor, samozřejmě) a jala se hledat. Našla jsem zajímavé věci, jako třeba tohle nebo tohle. Jenže...
U prvního receptu mě zarazilo použití přírodního cukru. A takový množství? Na to nemám peníze. A navíc tam není napsaný, jak veliký ten pekáček má být. Takže to nemohu riskovat. Do toho, co mám já, by se to asi nevešlo.
Druhý recept vypadal nadějně... Už tedy nevím, jestli nebude chyba někde jinde, než v receptech. To musím všude něco vidět (nebo spíše nevidět)? Jako, něco špatného? Není tedy problém ve
mně? Píší se tam ty ingredience, ale já neznám tuhle: 1 vanilkový cukr sníh ze 4 bílků. Pak mi došlo, že tam možná chybí čárka za slovem cukr. Ale nechtěla jsem to riskovat. Možná bych to byla riskla, ale čtu dál a tam je napsáno, že jako 0,5 prašku do pečiva. A to jako půl litru, kila, promile, nebo? A hlavně "prašku". Chjo. A není tam obrázek.
Uf, tak tedy zkusím tohle třeba, to vypadá celkem slušně. Už dost řečí a jdu na to.

Ještě tedy, s dovolením, paní Anikó Gergely, autorko Culinarie Maďarsko, pár řádek.

Tento dort, vynalezen již před 100 lety, patří mezi speciality vyhlášené cukrárny Gerbeaud. Ta byla otevřena již v roce 1861 Henrikem Kuglerem a od roku 1870 jí můžeme nalézt na Vörösmartyho náměstí v Budapešti. V roce 1870 ji bezdětný majitel předal nadanému ženevskému rodáku, cukráři Emilu Gerbeaudovi, který byl velice náročný a vyžadoval od svých spolupracovníků nejvyšší dokonalost (s tím bych si rozuměla :)
Skvělým příkladem rozsáhlého gastronomického vlivu této cukrárny jsou Gerbeaudovy řezy(Zserbószelet) z křehkého těsta, potažené čokoládovou polevou a plněné marmeládou, mletými ořechy a kousky jablek. Vzhledem k jednoduché přípravě se ujaly i v domácnostech a jsou zvláště oblíbeným cukrovím na svatbách.

Tak to by stačilo, chytrých řečí bylo dost a jdeme se pustit do díla, ať za dvacet minut stihneme večerní program v TV. Jistě bude z čeho vybírat.

Ingredience:

těsto:
8 bílků
200 práškového cukru
kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu
150 g jemně mletých mandlí
40 g hladké mouky
na špičku nože skořice

krém:
300 ml mléka
150 g krystalového cukru
1 vanilkový cukr
40 g pudinkového prášku vanilkového
3 žloutky
300 g másla
2-3 pl třešňovice - dala jsem Amaretto
80 g meruňkové marmelády
1 pl kakaa
2-3 pl mandlových plátků (neměla jsem plátky, tak jsem nahrubo mandle nasekala)
Postup:

Nejdříve jsem uvařila puding. Asi tak 2/3 mléka jsem smíchala s cukrem a vanilkovým cukrem a když se to vařilo, tak jsem tam nalila tu zbylou třetinku mléka, ve které jsem rozmíchala žloutky a Amaretto.
Jednou to prošlo varem a odstavila jsem to, aby puding vychladl. A já taky :)

A teď hurá na těsto. No jo, ale já nemám mlýnek na mandle. Tak nevím, jestli je mám nastrouhat nebo prolisovat v lisu na česnek. Otevřela jsem všechny skříňky a šuplíky a našla ruční mixér s tou nádobkou, jak jsou nože vevnitř. Tam se ty mandle pěkně pomlely, takže vedu nad receptem 1:0.
Problém č. 2 nastal ve chvíli, kdy se má použít chemicky neošetřený citrón. Kupodivu jsem to já, kdo maturoval z chemie, ale nemohu si vůbec vybavit, kde v Mendělejevově periodické soustavě hledat citrón. Nebo tam není proto, že mu právě chybí to chemické ošetření? Nebo ho tam zapomněl přidat, protože to byl lempl a třeba takové lanthanoidy a aktinoidy tam přidali až ve 20. století?
No tak já ten citrón, o kterém si myslím, že tedy zcela určitě chemicky ošetřen není, pro jistotu vydrhnu Savem. Nebo ne teda Savem, ale mýdlem (bez jelena).

Rozbíjím vajíčka. To by mi šlo, je to děsně uklidňující. Odděluji bílky od žloutků (co budu dělat se žloutky ví Bůh nebo Claudia Roden) a bílky liju do mísy, ve které je budu šlehat šlahačem. Nebo pomlázkou? Ne, šlehač je fajn, nemusím to alespoň dělat ručně. Šlehám a ve chvíli, kdy je sníh už naběhlý (to je můj výraz pro našlehanost), přidám 2/3 cukru. Když je sníh už skoro tuhý a lesklý, tak tam nasypu zbytek cukru se skořicí a citrónovou kůrou a ještě šlehám.
Pak už chybí jen mandle a mouka, takže šup tam s nimi. Ale to už jen metličkou ručně, jen tak lehoulilince, aby nám sníh neudělal moc hají.
Trouba už pěkně sálá, to jsem úplně zapomněla napsat. Mám to smazat a začít znovu? Ale to už bych to asi nikdy nenapsala, tak tedy promiňte, všichni. Už to nikdy neudělám. Tu troubu na 200 stupňů, prosím.

Na pečící papír si nakreslíme kruh. To už zvládám bravůrně, jedním tahem. Mám totiž praxi z toho Debi...Doboš dortu. Rozpatlávám lžící, jenom tenkou vrstvu, žádný tlustý placky!
Opatrně do trouby, moc s tím neutíkám, i když si myslím, že bych stovku snad i doběhla a peču do doby, kdy je povrch zlatavý. Placek upeču šest.

Ten puding, který jsem už uvařila a měl by být vychladlý, vylovím zpod věcí, které se během pečení stihly nahromadit všude kolem, takže odstraním nějaký ten korkový špunt, Nitroglycerin, gumovou rukavici, kapesníky a ručník. Ne, ten vlastně ne, ten jsem do ringu ještě nehodila.
Máslo vyšlehám (s máslem:) a postupně po lžičkách zašlehnu (to máslo!) do pudingu.
Za chvilku je krému plná miska.

Jde se na architektonickou část. Chemie už je za mnou, takže hurá na stavbu. Připravíme si fanku, cihly, maltu...Ne vlastně! Připravíme si špachtli, upečené pláty a krém.
Aby se mi dort pak dobře přemístil na talíř, na které se bude servírovat a ten nebyl zasr...patlaný od všeho možného, dala jsem si na dno dortové formy potravinovou fólii a na tu jsem položila základní kámen. Rozuměj, první placku a pomazala ji tence krémem.
Na krém přišla další placka a zase krém a další placka a tak dále, až jich na sobě prostě bylo 5 a mezi nimi ten krém.
Poslední placku jsem pomazala rozvařeneou meruňkovou marmeládou a položila nahoru tak, aby marmeláda koukala ven a ne do krému.
Dort jsem kolem dokola také potřela krémem (nemám ve zvyku mazat med kolem pusy, ale tohle mi docela šlo) a na něj naházela nasekané mandle tak, že byly všude možně i nemožně kolem dokola, nejen na dortu. Dort patří v tuto chvíli do lednice a autorka do postele. Dort totiž potřebuje ztuhnout a já vytuhnout.
Teď se mi to sem vůbec nechce psát, ale protože už jsem s tím začala a nesmazala to ani proto, že jsem zapomněla na začátku popsat detailně, jak rozpálit troubu, tak jdu do toho.

V komentářích receptu se totiž píše, že ta poleva, která má přijít navrch, na tu marmeládu, byla blbá. Tedy, abych byla přesná, byla řídká. Tak jsem chtěla předejít této nepřístojnosti a hledala polevu jinde. Měl by to být fondán, který se dá koupit třeba tady, ale jelikož to umí každý a navíc tam stejně neměli otevřeno, tak jsem našla tuto polevu, která mi byla sympatická.
Udělala jsem vše podle receptu, ale nějak mi to zcela nepokrylo povrch, marmeláda by vidět být neměla. To by tak nevadilo. Když jsem do 3 lžic polevy vmíchala kakao, tak se poleva zahustila a sice šla kolečka malovat pěkně...

...ale nespojila se s tou bílou polevou, která už mezitím také postupně zasychala a nešla mi tím pádem vytvořit, pro tento dort typická, pavučina.

Já to ale vychytám. Ta poleva mi to nezkazí. Já se nedám.

Ti, kteří tento dort ochutnali (cílová skupina 2 - 50let) byli spokojeni, někteří sice méně...to jsem byla já, a to ne proto, že jsem nebyla spokojená s tou polevou, ale jednoduše proto, že nejím máslo. Chacha. Takže k narozeninám si peču máslový dort s máslem a politý horkým máslem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 burmajones burmajones | E-mail | 5. ledna 2009 v 9:55 | Reagovat

tuhle blondýnku miluju za to, jak se dokáže poprat s nástrahami, jak dokáže upéct dort podle receptu.

to bych já nedokázal.

myslím, že i spiderman by z toho dortu i pekařky slinil  :-)

2 Kateřina Kateřina | Web | 5. ledna 2009 v 21:23 | Reagovat

Terezko, jsi neskutečná, děláš taky něco jiného, než že vaříš a pečeš :)))?? A kdo potom všechny ty dobroty slupne? Jsi fakt šikulka. Chci Ti do nového roku popřát všechno nejlepší a ať se Ti daří (ne jen to kuchtění, to Ti jde podle všeho samo :)).

3 Hana Hana | 7. ledna 2009 v 16:31 | Reagovat

Ahoj Terezko, dort vypadá nááádherně. Kdybych tady ještě nemusela dojídat vánoční cukroví, tak bych sbírala odvahu a zkusila ho!!!

4 Báró Báró | 30. ledna 2009 v 11:41 | Reagovat

Není blondýnka Maďarka? Je úžasná! Pali

5 Terezka Terezka | Web | 30. ledna 2009 v 11:48 | Reagovat

4: Pali,

má nordický tvar lebky, blonďaté vlasy a modré oči. Takže je to Švédka, vlastně Češka

6 AmieFuentes28 AmieFuentes28 | E-mail | Web | 17. července 2011 v 19:57 | Reagovat

If you're in uncomfortable position and have no cash to move out from that, you will need to receive the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a>. Because that will help you emphatically. I get commercial loan every single year and feel myself great just because of it.

7 personal loans personal loans | E-mail | Web | 24. října 2011 v 12:46 | Reagovat

I think that to get the personal loans from creditors you should have a good reason. Nevertheless, once I've received a small business loan, just because I wanted to buy a building.

8 Evita Evita | 27. března 2012 v 18:49 | Reagovat

Milá blondýnka. Tá torta je pracná, klobúk dole, že sa ti chcelo s nóu babrať, ale esterházy torta to nie je. Prvá vec nerobí sa s pudingom, a chýba v nej čokoláda v plnke, čo je dosť podstatné. Fondán je riedky, a čokoláda na ozdobu má byť redšia, nerobila ti mramorový efekt, a tým sa vlastne tá torta preslávila. Ale nevadí,  môžeš to určite ešte veľa krát skúšať. Raz sa ti to podarí.

9 Terezka Terezka | Web | 30. března 2012 v 21:33 | Reagovat

8: Evita,
určitě ještě někdy vyzkouším, postupovala jsem podle receptu, který jsem našla.
a ano, ta dekorace nahoře měla vypadat lépe, u mille feuille se mi to povedlo už na 1*

10 skarletka skarletka | E-mail | 30. ledna 2013 v 10:13 | Reagovat

Milá Evita, do esterházy nejde čokoláda do plnky. Je to môj najobľúbenejší múčnik, veľa krát som ho jedla v Maďarsku, Rakúsku a už aj na Slovensku (cukráreň Laurent v Ba) a nikdy, nikdy tam nebola čokoláda v kréme. Čítala som v receptoch rôzne variácie cesta (používali okrem mandlí vlašské orechy alebo lieskovce), ale krém bol vždy žĺtkový bez čokolády.

11 ski ski | 12. dubna 2013 v 17:34 | Reagovat

určite dobrá torta,aj ked to nie je Esterházy

12 Ahachishiq Ahachishiq | E-mail | 1. února 2017 v 13:01 | Reagovat

does clomid make you spot <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com>i want to buy clomid</a> clomid and thyroid problems Vurbeltt

13 Ayosapoyoz Ayosapoyoz | E-mail | 7. února 2017 v 23:28 | Reagovat

gqt clomid low sperm morphology <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> no cervical mucus during ovulation clomid

14 Amodzupamaj Amodzupamaj | E-mail | 8. února 2017 v 7:43 | Reagovat

jmm how many eggs do you release while on clomid <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> clomid best days to get pregnant

15 Ahepotsuyav Ahepotsuyav | E-mail | 10. února 2017 v 2:50 | Reagovat

etx side effects of using clomid 50mg <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> clomid and follicle scan and estrogen

16 Azohedahas Azohedahas | E-mail | 13. února 2017 v 20:00 | Reagovat

ivo fertility drugs and clomid <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> clomid ovidrel timed intercourse success

17 Ahotsupigap Ahotsupigap | E-mail | 17. února 2017 v 17:40 | Reagovat

dpg do you ovulate clomid 2 6 <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> when did you get side effects from clomid

18 Arumorikos Arumorikos | E-mail | 20. února 2017 v 1:28 | Reagovat

mbe if clomid does not work <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> 13 mm follicle clomid

19 Achinidaad Achinidaad | E-mail | 23. února 2017 v 20:13 | Reagovat

vkd can clomid make you not have a period <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> does clomid work for everyone

20 Akirerugeu Akirerugeu | E-mail | 25. února 2017 v 19:33 | Reagovat

kuc clomid 50mg 3 7 twins <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> best way to use clomid for pct

21 Agebozeyak Agebozeyak | E-mail | 27. února 2017 v 18:09 | Reagovat

rjv men on clomid for fertility <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> clomid cause late periods

22 Ajiyamonk Ajiyamonk | E-mail | 1. března 2017 v 17:54 | Reagovat

ifz birth defects after taking clomid <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> no ovulation signs on clomid

23 Abutsugakem Abutsugakem | E-mail | 3. března 2017 v 22:29 | Reagovat

wvb side effects taking 100mg clomid <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> clomid dosing schedule pct

24 Aetsuyanar Aetsuyanar | E-mail | 5. března 2017 v 16:51 | Reagovat

usf early period on clomid <a href=http://tershoodenpe54.tumblr.com></a> what is clomid used for

25 Ahashisoput Ahashisoput | E-mail | 23. května 2017 v 2:30 | Reagovat

side effects of breastfeeding <a href=http://tenze24.tumblr.com/#33570>domperidone-tenze24.tumblr</a> tramadol hcl and ibuprofen

26 Amogedaof Amogedaof | E-mail | 25. května 2017 v 19:00 | Reagovat

home 2 home by hilton <a href=http://tenze24.tumblr.com/#21516>tenze24-domperidone</a> camera in stomach procedure

27 Ahimuabii Ahimuabii | E-mail | 30. května 2017 v 0:38 | Reagovat

common side effects of zoloft <a href=http://tenze24.tumblr.com/#62756>tenze24.tumblr.com</a> what can azithromycin be used for

28 Ahachinasef Ahachinasef | E-mail | 6. června 2017 v 19:19 | Reagovat

can u lactate if not pregnant <a href=http://tenze24.tumblr.com/#93209>domperidone-tenze24.tumblr</a> no grapefruit juice with medication

29 Awoegerah Awoegerah | E-mail | 12. června 2017 v 0:38 | Reagovat

how long does grunting baby syndrome last <a href=http://tenze24.tumblr.com/#47196>where to buy domperidone</a> how can i increase my milk production

30 Amohazuyab Amohazuyab | E-mail | 18. června 2017 v 11:26 | Reagovat

infant acid reflux remedies <a href=http://tenze24.tumblr.com/#54856>tenze24.tumblr.com</a> parkinson's disease orthostatic hypotension

31 Arisayabit Arisayabit | E-mail | 22. června 2017 v 20:07 | Reagovat

tea that increases breast milk <a href=http://tenze24.tumblr.com/#84275>tenze24.tumblr.com</a> gaviscon for baby reflux

32 Aneputsuof Aneputsuof | E-mail | 24. června 2017 v 20:51 | Reagovat

how to make a girl produce breast milk <a href=http://tenze24.tumblr.com/#62414>tenze24-domperidone</a> compounding pharmacy richmond va

33 Ashimafuh Ashimafuh | E-mail | 11. července 2017 v 1:55 | Reagovat

domperidone induced qt prolongation add another drug to the list <a href=http://wasenshi16.tumblr.com/#82450>wasenshi16-domperidone</a> home 2 hotel nashville tn

34 Apiraoj Apiraoj | E-mail | 30. července 2017 v 16:08 | Reagovat

motilium domperidone 10 mg <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#20262>chinakari39.tumblr.com</a> how can i increase my breast milk supply naturally

35 Aparikov Aparikov | E-mail | 4. srpna 2017 v 11:08 | Reagovat

domperidone and pantoprazole tablet <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#36221>order domperidone</a> alpacas for sale in texas

36 Asanzel Asanzel | E-mail | 6. srpna 2017 v 8:18 | Reagovat

can you take metoclopramide and domperidone together <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#26602>chinakari39-domperidone</a> can i take motilium and paracetamol

37 Anakann Anakann | E-mail | 10. srpna 2017 v 18:33 | Reagovat

domperidone mode of action ppt <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#43516>domperidone-chinakari39.tumblr</a> tetracycline mk hydrochloride 500 mg

38 Akinekuf Akinekuf | E-mail | 12. srpna 2017 v 11:03 | Reagovat

what is motilium domperidone 10mg used for <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#61917>chinakari39.tumblr.com</a> where to buy pepzin gi

39 Aruropic Aruropic | E-mail | 17. srpna 2017 v 1:55 | Reagovat

domperidone dosage for relactation <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#91999>domperidone buy online</a> rabeprazole brands in india

40 Ayashiyup Ayashiyup | E-mail | 18. srpna 2017 v 23:12 | Reagovat

how to take rabeprazole and domperidone <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#26063>domperidone-chinakari39.tumblr</a> material safety data sheet template

41 Anopenil Anopenil | E-mail | 31. srpna 2017 v 13:22 | Reagovat

domperidone for milk supply nhs <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#99476>domperidone-chinakari39.tumblr</a> why do babies grunt at night

42 RichardFar RichardFar | E-mail | Web | 12. listopadu 2017 v 22:45 | Reagovat

Doctors have many challenges to face as they are perennially surrounded by patients, diseases, hospital duties and over-extended or odd shift timings. Universally, doctor is considered to be a noble profession and respectable one at that, but a doctor also has to work under immense pressures, emotional strains and other physical challenges.

A regular physician like most of us at some point face will have to deal with personal situations such as important family affairs, family holidays, sickness or pregnancy that may force them to abandon medical duties. At the same time, a hospital or a healthcare facility is also constantly faced with emergency situations that demand all hands on deck round-the-clock. Therefore, every hospital, clinic or nursing home is compelled to hire locum tenens or substitute doctor in order to keep the staffing under control at all times.

In fact, locum doctors are the most valuable asset for the medical community because they provide quality medical care and act as a helping-hand in emergency situations when the medical facilities need them the most.

Unlike regular or permanent doctors, locum doctor jobs are also ideal career options for medical interns and graduates because they offer a wide array of medical exposure in varied medical specialties, work cultures and healthcare systems. Locum jobs are challenging and flexible, thus an increasing number of medical professionals have benefitted from these jobs, so whether one is looking for a family physicians position or in a hospital or in a clinic, locum jobs for doctors are available at all levels and in different healthcare systems.

In addition, being a locum doctor gives a medical professional the control over their working hours, location of work and choice of area of specialisation. Technically, locum positions are not restricted to general physicians but they are also extended to other fields of medical specialisations such as cardiology, neurology and many more.

Travelling can be an integral part of locum jobs, and these distinctive features are a boon for many dedicated medical professionals who are eager to expand their medical careers with loads of multi-cultural medical experiences. The fact that locum agencies in the UK recruit tens of thousands of locums from across the globe in various NHS hospitals, private clinics, nursing homes and other public hospitals speaks volume of the popularity of locum jobs.

Locating or getting a locum tenens job is a simple task as long as you are registered with one of the many reputable locum agencies. These agencies act as the middle man between locum tenens and medical facilities, and they also look after all the details pertaining to travel for locum tenens, accommodation and the nature of locum work.

Thus, maintaining a healthy locum doctor-agency relationship benefits both the parties, and it also increases the probability of getting recommendable employment opportunities and businesses or vice-versa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama